Serwery DNS, co to takiego?
Serwery DNS są niezbędne do prawidłowego działania każdej domeny. To one mówią domenie na jakim serwerze (hostingu) znajdują się Twoje strony www oraz poczta e-mail.
Podczas rejestracji każdej domeny w naszym serwisie należy wpisać jej serwery DNS.
Jeśli nie wiesz jakie serwery wpisać, możesz użyć naszych standardowych serwerów DNS, są to:
ns1.interna.me
ns2.interna.me
ns3.interna.me
ns4.interna.me
Będziesz je mógł później zmienić w swoim Panelu zarządzania domenami. Pamiętaj jednak, że dla niektórych rozszerzeń domen internetowych zmiana serwerów DNS może być płatna. Ewentualny koszt zmiany serwerów DNS możesz sprawdzić na naszych stronach informacyjnych domen i krajów.
Jeśli chcesz dodać więcej niż 2 serwery DNS, skontaktuj się z nami lub pozostałe serwery wpisz w Uwagach do zamówienia.
Dodatkowo zawsze upewnij się, że wybrana przez Ciebie domena jest prawidłowo dodana do wskazanych serwerów DNS. W przypadku nieprawidłowej odpowiedzi serwerów DNS domena może nie zostać poprawnie delegowana lub, co gorsze, domena może zostać oddelegowana na nieprawidłowe serwery DNS i jej ponowna delegacja może wiązać się z dodatkowymi kosztami.
Główne wymogi konfiguracyjne serwerów DNS:
- Utworzenie plików SOA (dodanie domeny do serwerów)
- Serwery muszą być Autorytatywne
- Muszą być podane co najmniej dwa serwery DNS posiadające unikatowe adresy IP, serwery te nie mogą być synonimami (CNAME)
podstawowe narzędzie sprawdzania poprawności konfiguracji serwerów DNS dla wybranej domeny
W przypadku większości dostawców usług hostingowych w Polsce, wystarczy dodać domenę do serwera za pomocą oferowanego przez nich panelu administrowania serwerem (Direct Admin, CPanel). W niektórych przypadkach niezbędny może być kontakt z biurem obsługi klienta Twojego dostawcy usług hostingowych i prośba o ręczne dodanie domeny do serwerów DNS (home.pl oraz nazwa.pl).
Przy każdej zmianie serwerów DNS występuje tak zwana propagacja, czyli okres rozgłaszania informacji o delegowaniu domeny na nowe serwery DNS. Okres ten może trwać nawet około 24-36 godzin i w tym czasie Twoja strona www oraz poczta e-mail mogą być niedostępne.
powrót do strony głównej pomocy