Ważność 2-letnich certyfikatów SSL po 1 września

Począwszy od 1 września 2020, druga pod względem popularności przeglądarka internetowa – Safari (Apple) będzie uznawać za nieważne certyfikaty SSL z datą ważności powyżej 398 dni od dnia wydania.

Obecnie maksymalny okres daty ważności certyfikatów SSL wynosi 2 lata (właściwie 825 dni). Ze względów bezpieczeństwa okres ten ma zostać skrócony do 1 roku.

Standardy bezpieczeństwa zmieniają się na tyle szybko, że wydawanie certyfikatów SSL na dłuższe okresy może nie zapewniać należytej ochrony i w rezultacie mija się z celem.

Jeszcze dwa lata temu możliwe było uzyskanie certyfikatów SSL ważnych 3 lata, w sieci wciąż można napotkać aktywne certyfikaty SSL 5-letnie. Czy chronią one należycie odwiedzających? W większości przypadków najprawdopodobniej nie – poziom zabezpieczeń i szyfrowania znacząco wzrósł na przestrzeni ostatnich lat, ale wzrosły również moce obliczeniowe komputerów używanych do łamania tych szyfrów i możliwości obejścia zabezpieczeń. Przy tak dynamicznym postępie naturalne i zrozumiałe jest, że certyfikaty SSL powinno się wymieniać częściej – wdrażając aktualne na datę wydania standardy.

Aktualny podział rynku przeglądarek internetowych:

podział rynku przeglądarek

To tylko kwestia czasu aż pozostałe przeglądarki internetowe (jak np. Chrome) również skrócą termin uznawania długoterminowej daty ważności certyfikatów SSL.

Ważnym jest, że zapowiedziane zmiany nie obejmą już wydanych certyfikatów. Zatem certyfikaty 2-letnie wydane do 31 sierpnia 2020 roku włącznie, zachowają swoją ważność, również dla użytkowników Safari.

Po tej dacie odnawiając certyfikat SSL lub kupując nowy, będzie trzeba przeanalizować obowiązujące standardy i zastanowić się czy ewentualne zamówienie certyfikatu na 2 lata wciąż ma sens.

Jeśli chcecie mieć spokój z odnawianiem certyfikatów SSL na kolejne 2 lata należy pomyśleć o ich odnowieniu do 31 sierpnia; jeśli natomiast cenicie sobie wysoki poziom bezpieczeństwa i dostępności – lepiej jest zamawiać certyfikaty ważne 1 rok.

Tutaj znajdziesz naszą ofertę certyfikatów SSL z możliwością wydania na 1 rok lub 2 lata:

Certyfikaty SSL